„Kiek pinigų dovanoti 2 metų berniukui?“, „Einame į sūnaus klasioko gimtadienį, tėvai sakė daiktų turi pakankamai ir prašė dovanoti pinigus, bet nežinome kiek. Ką patartumėte?“ – tokius ir panašius įrašus galima rasti įvairiose socialinių tinklų grupėse, kuriose renkasi tėvai ir įvairūs su vaikais dirbantys žmonės. Piniginės dovanos jau seniai nebėra tabu – jas šiais laikais gauna net ir patys mažiausieji. Tačiau kaip teigia šeimos psichologė, „Vaiko psichologinės pagalbos centro“ įkūrėja Violeta Pilipuitienė, dovanodami pinigus vos kelių metų sulaukusiam vaikui jūs įteikiate dovaną ne jam, o tėvams. „Kai vaikų pinigai, tie vokeliai, iš karto nukeliauja pas tėvus, jie lieka kaip ir be dovanų. Gali vaikas taip suprasti, kad nematau dovanų ir niekas man nieko nedovanojo. Aišku, tai labai priklauso nuo amžiaus“, – tv3.lt aiškina specialistė.
Tėvai dėmesį rodyti turėtų kitais būdais
Pasak V. Pilipuitienės, pinigai vokelyje gali būti puiki dovana nuo tolimesnio giminaičio ar šeimos draugo, kuris rečiau bendrauja su vaiku ir tiksliai nežino visų jo pomėgių ar norų. Tačiau kai kalbama apie dovanas iš artimesnių šeimos narių, pinigai dažnai nėra pats geriausias pasirinkimas.
Psichologės nuomone, vaikas nori jaustis savo tėvų įvertintas ir išgirstas, todėl tokia nuasmeninta dovana jam gali pasirodyti šalta ir kelianti neigiamas emocijas. „Įteikdami dovaną mes dovanojame ir savo dėmesį, laiką. Tėvai taip siunčia savo vaikui žinutę, kad jie jį pažįsta, juo domisi, jiems vaikas yra svarbus ir reikšmingas. Jeigu tėvai dovanoja pinigus, vaikai dažnai perskaito tokią žinutę – aš turiu pinigų, bet laiko tau neturiu. Tu nesi man toks svarbus, kad skirčiau tau daugiau dėmesio“, – vaikų psichologiją išaiškina V. Pilipuitienė. Ji taip pat priduria, kad dovanos vaikams dažniausiai asocijuojasi su švente ir patirtais įspūdžiais, o pinigai geras, išliekančias emocijas mažiesiems iššaukia gana retai.
Piniginės dovanos tinkamos tik vyresniems
V. Pilipuitienės manymu, pinigines dovanas geriausia dovanoti tik vyresniems nei 4-5 metų vaikams. Pasak psichologės, iki šio amžiaus vaikai iš viso nelabai suvokia, kokia yra pinigų prasmė. „Iki metų, pavyzdžiui, vaikui iš viso tokia sąvoka, kaip dovana, yra nesuprantama. Tuo laikotarpiu geriausia dovana yra dėmesys ir laikas praleistas su tuo vaiku“, – sako pašnekovė. Su finansiniu raštingumu susipažinę dažniausiai būna jau kiek vyresni, 6-7 metų, vaikai, tad tik ties šia amžiaus riba V. Pilipuitienė ir patartų pradėti galvoti apie galimybę į gimtadienį atnešti ne dovaną, o vokelį. Pasak psichologės, pradinukai ir vyresni vaikai jau pradeda svajoti apie gerokai brangesnes dovanas, kurios dažnai būna „neįkandamos“ vienam žmogui. Tokiu atveju gimtadienio svečiai gali susiderinti dovanojamų pinigų sumas ir taip tarsi bendrai nupirkti vieną didesnę dovaną.
„Galima pasiderinti, kiek vaikui reikia pinigų, kad įsigytų savo trokštamą daiktą. Tuomet svečiai susitaria, po kiek pinigų dovanos ir vaikas po gimtadienio iš karto gali eiti ir nusipirkti tą daiktą. Tokiu atveju ir džiaugsmas yra ne mažesnis, nei gavus pačią fizinę dovaną“, – tv3.lt dėsto V. Pilipuitienė.
Gali būti ir labai naudinga
Tačiau pasak psichologės, piniginės dovanos turi ir nemažai savų pliusų. Štai, pavyzdžiui, kai kurie tėvai išskiria tai, kad gavę pinigų vaikai patys nusiperka, ko iš tikrųjų nori, ir namie mėtosi mažiau nenaudojamų žaislų ir kitokių menkniekių. „Kai vaikai gauna pinigų ir eina patys pirkti to žaislo, kurio galvoja, kad labai norėtų, jie kartais nusprendžia, kad gal to visai ir nereikia. Yra toks prigimtinis dalykas, kad jie atsargiau renkasi, suvokia, kad leidžia savo pinigus, o ne tėvų ar kažkieno kito“, – pasakoja V. Pilipuitienė. Šeimos psichologijos specialistė taip pat išskiria ir kelis kitus naudingus įgūdžius, kurie formuojasi vaikui gavus savų pinigų – jie išmoksta palaukti, neskubėti pirkti, geriau planuoti ir rinktis, kur leisti pinigus.